*

The Campbell Report

Correspondence Chess

*

 

Průvodce užíváním serveru ICCF – Stránka partie (Čeká na odpověď)

 

 

<< Předchozí stránka

Domovská stránka Webserver Tutorial

Další stránka >>

 

Na obrázcích bude můj kurzor zobrazen jako nebo

 

Po kliknutí na "Waiting" (Čeká na odpověď) v Games List (Seznam partií) se vám zobrazí tato stránka:

Zobrazena je aktuální pozice v partii, ve které je na tahu váš soupeř. Na stránce je k dispozici množství informací.

Nahoře na stránce je seznam odkazů (na modrém pozadí) a pod ním název turnaje. Klikněte na název turnaje (je to odkaz) a zobrazí se vám turnajová tabulka. Velikost diagramu je volitelná (viz níže). Zápis partie je zobrazen napravo od diagramu. Klikněte na některý tah a pozice na diagramu se přizpůsobí situaci po tomto tahu. Pod diagramem je řádka s odkazy, které vám umožňují přehrát partii:

Start ... jdi do zahajovací pozice
<< ... vrať se o 5 celých tahů
< ... vrať se o 1 půltah
> ... jdi vpřed o 1 půltah
>> ... jdi vpřed o 5 celých tahů
End ... jdi do aktuální (konečné) pozice

Napravo od diagramu, pod zápisem partie, se nachází zaškrtávací pole označené "get PGN" (stáhni v PGN formátu)... klikněte na tento odkaz a stáhněte si celou partii v PGN formátu. Při použití prohlížeče Internet Explorer se mi zobrazí následující vyskakovací okno s dotazem, zda chci soubor PGN s partií otevřít ve svém šachovém programu (program, který jsem si určil v nastavení Windows pro otvírání souborů s koncovkou .PGN) nebo uložit soubor PGN na disk.

Váš prohlížeč může zobrazit trochu odlišné dialogové okno.

Můžete také kliknout na zaškrtávací pole označené "Show timestamps" (Zobrazit časové údaje):

Pokud to uděláte, stránka se okamžitě změní a bude zobrazovat tahy v odlišném formátu, se zobrazením data a času u každého provedeného tahu.

Bez „rolování“ se může zobrazit pouze omezený počet tahů, můžete však použít myš k přesouvání „posuvníku“ na pravé straně nahoru a dolů. Pouze klikněte levým tlačítkem myši na „posuvník“, podržte tlačítko myši a táhněte jím nahoru a dolů pro zobrazení všech tahů. Za každým tahem se zobrazuje časový údaj („poštovní razítko“) s údajem data a času u každého provedeného tahu. Je to "serverový čas“, nikoli váš místní čas. Používá se formát rok-měsíc-den-hodina-minuta.

Je třeba upozornit, že na této stránce se zobrazuje čas, který vám a vašemu soupeři zbývá do další časové kontroly. Nezobrazuje se čas spotřebovaný na každý tah. S touto informací je snadné vyhnout se překročení časového limitu v kontrole, není však zřetelné, zda se vy nebo váš soupeř neblíží limitu 40 dnů na provedení tahu. Pokud překročíte limit 40 tahů na provedení tahu bez svolení rozhodčího, bude vám partie prohlášena za prohranou, jakmile bude soupeř překročení reklamovat (s výjimkou velmi neobvyklých okolností). Čas hráče, který překročil limit 40 dnů na tah, se zřejmě zobrazuje červeně, pro upozornění hráčů na překročení limitu, pokud již nastalo. Pokud se čas vašeho soupeře zobrazí červeně, musíte reklamovat výhru u rozhodčího ... výsledek není serverem automaticky registrován.

Položky menu na této stránce

Nahoře na stránce partie se nachází řádka s položkami menu pro provádění řady užitečných věcí. Pro prohlížení těchto položek pohybujte kurzorem nad nadpisy položek. Zde je příklad prohlížení první položky menu.

 

Menu "Event" (Turnaj)

První obrázek ukazuje kurzor nad položkou menu "Event" (Turnaj) a výsledný výběr odkazů pod tímto nadpisem.

Druhý obrázek ukazuje, že jsem pohnul kurzorem dolů na odkaz "Show crosstable" (Ukaž tabulku).

Show crosstable (Ukaž tabulku). Klikněte levým tlačítkem myši a uvidíte turnajovou tabulku (totéž lze dosáhnout kliknutím na název turnaje nad diagramem partie).

Take Leave (Vezmi si dovolenou). Můžete také zadat vaši turnajovou dovolenou pro tento turnaj, pokud vyberete odkaz "Take leave" (Vezmi si dovolenou).

Show opponent's leave (Ukaž dovolenou soupeře). Kliknutím na "Show opponent's leave" (Ukaž dovolenou soupeře) můžete prověřit dovolenou čerpanou vaším soupeřem.

 

Dovolená

Existují dva druhy dovolené, řádná dovolená a zvláštní dovolená. V běžných turnajích máte nárok na 30 dnů řádné dovolené v kalendářním roce. Tuto dovolenou si můžete vzít kliknutím na "Take leave" (Vezmi si dovolenou) ve výše popsaném menu. Zvláštní dovolená je určená pro mimořádné okolnosti. Pro udělení zvláštní dovolené musíte kontaktovat rozhodčího turnaje a o zvláštní dovolenou ho požádat. Rozhodčí ji pak zadá za vás, pokud ji schválí. Řádná dovolená se zobrazuje zeleně a zvláštní dovolená červeně (viz níže).

I když je technicky proveditelné, aby rozhodčí řádné dovolené hráčů zadával sám, je běžné, že tak hráči činí sami při použití níže uvedeného postupu. Musíte si zadat dovolenou zvlášť pro každý turnaj, ve kterém hrajete. Zadání dovolené v jednom turnaji neznamená automaticky zadání dovolené ve všech vašich turnajích. Zvolte si pouze jakoukoli jednu partii v turnaji ... nastavíte-li si dovolenou v této partii, bude automaticky nastavena pro celý příslušný turnaj.

Po kliknutí na "Take Leave" (Vezmi si dovolenou) ve výše zobrazeném menu se vám ukáže tento kalendář s 12 měsíci:

V tomto příkladu jsem klikl myší do pole "Start date" (První den) a pak, místo abych napsal datum na klávesnici, klikl jsem na 1. únor 2005 v kalendáři. Stránka se zobrazila znovu, se správně vyplněným počátečním datem dovolené. Pak jsem mohl kliknout do zadávacího pole pro "End date" (Poslední den) a kliknout do kalendáře na poslední den dovolené, a server znovu zobrazil stránku s vyplněným posledním dnem dovolené. Můžete také prostě napsat data na klávesnici. Všimněte si, že datum se zadává v „americkém“ formátu – nejprve měsíc, pak den, pak rok. Pak klikněte na tlačítko "Take leave" (Vezmi si dovolenou) a vaši dovolenou zaregistrujte. Můžete svou dovolenou oznámit soupeřům, ale není to nutné. Mohou si vaši dovolenou zkontrolovat sami, budou-li chtít. Pokud zahrají tah během vaší dovolené, dostanou zprávu, že čerpáte dovolenou, a v seznamu partií se váš „status“ zobrazí jako „na dovolené“ (on leave).

Pokud se v kalendáři nezobrazí rok, ve kterém chcete zahájit nebo ukončit dovolenou, můžete kliknout na tlačítko  vpravo nahoře nad kalendářem (vpravo od číslice roku) a dostanete se do příštího roku. Do předchozího roku se vrátíte stisknutím tlačítka  vlevo nahoře.

 

Zobrazení dovolené

Pokud si hráč vzal dovolenou nebo mu byla udělena zvláštní dovolená, objeví se to v kalendáři, který se vám zobrazí po kliknutí na "Show opponent's leave" (Ukaž dovolenou soupeře). Níže uvádím příklad řádné dovolené od 1. června 2005 do 7. června 2005 (zeleně) a zvláštní dovolené udělené od 1. srpna 2005 do 7. srpna 2005 (červeně).

 

Menu "Game" (Partie)

Claim win (Reklamuj výhru). Na tento odkaz kliknete, pokud budete chtít zaslat rozhodčímu reklamaci výhry v případě, že soupeř překročil čas.

Claim draw (Reklamuj remízu). Server automaticky nezaznamenává remízu trojím opakováním pozice nebo v případě 50ti tahů bez braní figury a tahu pěšcem. Pozor: není nutné reklamovat vzájemně dohodnutou remízu, protože partie je okamžitě registrována jako remíza, jakmile hráč přijme nabídky remízy.

Appeal (Odvolání). Tento odkaz použijete, pokud se budete chtít odvolat proti rozhodnutí rozhodčího.

 

Menu "Board" (Šachovnice)

Coordinates (Koordináty). Toto je přepínač. V našem příkladu jsou koordináty diagramu nastaveny na „on“ (zapnuto) (viz zaškrtnutí před slovem „Coordinates“ (Koordináty)). Kliknutím na "Coordinates" (Koordináty) změníte nastavení. Koordinátami se rozumí označení řad 1-8 a sloupců a-h na šachovnici.

Turn (Otoč). Dočasně otočí šachovnici, takže váš soupeř je zobrazen na diagramu šachovnice dole. Toto nastavení se neukládá, takže se vrátí do původního nastavení (vy dole na diagramu šachovnice) při příštím zobrazení partie.

Piece size (Velikost figur) (viz výše). Tato volba vám umožňuje zvolit velikost vaší šachovnice a figur. Pokud přemístíte váš kurzor na "Piece size" (Velikost figur), objeví se podmenu nabízející výběr velikosti ... v příkladu nahoře jsem zvolil velikost 24 jako mou aktuální velikost figur. Na rozdíl od volby "Turn" (Otoč) se toto nastavení ukládá a bude použito pro zobrazení všech partií v budoucnu (dokud nezvolíte jinou velikost). To vám umožní zvolit si nejlepší velikost vašich diagramů na základě rozlišení vašeho monitoru a osobních preferencí. Níže uvádím příklady nejmenší (16) a největší (96) velikosti. Dávám přednost velikosti 24, která je použita ve všech příkladech reprodukovaných v tomto Průvodci.

 

Menu "Email"

Notifications (Upozornění). Toto je další přepínač. Zaškrtnutí ukazuje, že jsem zvolil „upozornění“. Kliknutí na tento odkaz tuto volbu vypne, nové kliknutí opět zapne. Pokud je zvolena volba "Notifications" (Upozornění), budete dostávat od systému emailová upozornění. Můžete si tuto volbu vypnout podle libosti, ale nedoporučuji to, s výjimkou zcela mimořádných okolností. Emailová upozornění obsahují informace, že některý z vašich soupeřů provedl tah, ale i jiné zprávy, jako např. varování, že jste neprovedl tah během 14 dnů. Pozor: zdá se, že nastavení upozornění musí být provedeno pro každou partii zvlášť. Zdá se, že změna nastavení přepínače pro jednu partii neovlivní nastavení v ostatních partiích, dokonce v témž turnaji.

Email TD (Pošli email rozhodčímu). Odkaz na emailovou adresu. Klikněte na něj a ve vašem emailovém programu se otevře nová emailová zpráva adresovaná vašemu rozhodčímu turnaje.

Email AC (Pošli email Odvolací komisi). Odkaz na emailovou adresu Odvolací komise.

Email help desk (Pošli email uživatelské pomoci). Odkaz na emailovou adresu uživatelské pomoci, tj. osoby zodpovědné za poskytování pomoci uživatelům serveru.

© 2005 J. Franklin Campbell. Veškerá práva vyhrazena.

Překlad z angličtiny: © 2005 Ing. Josef Mrkvička.

<< Předchozí stránka

Domovská stránka Webserver Tutorial

Další stránka >>